Hello all. Well today we made the full switch to our permanent cereal boxes. Not too many choices other than granola type mixtures @ Whole Foods. The kids and Dad are willing to give it a try and give up their beloved Gorilla Munch, Panda Puffs and Barbara’s Cereals. We have one box left of Panda Puffs. They are at high value right now! My hubby has been making me oatmeal from bulk and I am very happy with that.

The cost of my food bill was astromomical…$67.11 for the 5 containers of cereal. I hope they last a looooooooooooooooooooong time. It is now costing me approximately $10 per week for my fresh grapefruit to make juice for the permanent container. Hard to swallow-not the juice, it is delicious! but the juice in cartons can usually be bought for about $3.59 or so a gallon and sometimes 2 for 6.

Food for five is EXPENSIVE. We are enjoying the first fruits of our community garden which we have participated in for four years and we went to our local Farmer’s Market which opened yesterday. YUM!

Continuing on…

Advertisements